Információ, sajtókapcsolat:

Blau Zsuzsanna
marketing kommunikációs vezető
zsuzsanna.blau@maven7.com
+36 30 210 4830

Friss topikok

Twitter

Kövess minket a Facebookon is!

Hálózatokhoz, hálózatkutatáshoz kapcsolódó információk, tanulmányok.

2012.08.29. 14:34 ntwrk.blog

Napi jó cselekedet: Szavazz Te is a blogunkra!

Címkék: szavazás 2012 goldenblog network szakértői blog network blog

goldenblog_02_1346165871.jpg_3508x4323

Kedves Olvasóink!

Kérlek Titeket szavazzatok blogunkra a Goldenblog 2012-es versenyén. Szavazni EZEN A LINKEN tudtok. Az oldalon a Szakértői blogok kategóriában találtok meg minket!

Csapatunk előre is köszöni a szavazatotokat!

További szép napot!

Maven7 Csapata

Szólj hozzá!

2012.08.29. 11:32 ntwrk.blog

Galaxis útikalauz filmszerelmeseknek

Címkék: hálózat social network network hálózatkutatás movie galaxies film galaxis film hálózat mozifilmek hálózata

Jermain Kamisnki és Michael Schober Movie Galaxies néven futó blogja kvantitatív kutatásnak vet alá neves filmeket, ami alapján megrajzolja azok szociális hálózatait.

Forgatókönyvírója válogatja, milyen narratív szerkezetet adaptál egy film, és nézője, hogy mely karakterekkel azonosul a befogadói folyamat során. Ahogy azt az X-Menek esetében már láttuk, a kirajzolódó kapcsolathálók nem állnak messze a való életben kialakuló hálózatoktól.
Hálózatelemzési fogalmakkal élve, egy hálózat sűrűsége erősen befolyásolja, hogyan alakul egy film történetvezetése. A hálózati sűrűség nem más, mint a megvalósuló kapcsolatok aránya a lehetséges kapcsolatokhoz képest. A szociológiában is használatos fogalom azt méri, hogy egy individum mennyire azonosul az őt körülvevő emberekkel, és egyben a szociális tőke mutatója is. De hogy jön mindez a filmekhez?

lotr2003.JPGNemcsak a szociológiában, hanem a narratológiában is meghatározó, hogy ki milyen csoporthoz tartozik, és ezt a csoportot milyen viselkedésminták tartják fenn. Egy magas sűrűségű csoportban például a tagok gyakran közvetlen kapcsolatban állnak egymással, ahogyan az a klasszikus romantikus zsánerfilm esetében is történik. Ezzel szemben egy nagyobb karaktergárdával dolgozó történet, mint a Gyűrűk ura, értelemszerűen alacsonyabb sűrűségű. Ennek megfelelően egy romantikus film hálózata kisebb, pontjai nagyobbak, kapcsolatai pedig erősek. A központi motívum egy férfi és egy nő konfliktusa, amit közeli barátaikon keresztül élnek meg, például egy baráti vallomásban.

 A kutatás egy igazán izgalmas aspektusa az alábbi ábrán látható:

 Average_Density_5.jpg

 A grafika azt szemlélteti, hogy különböző rendezők hogy rendezik karaktereik hálózatát, és az milyen hatással van annak sűrűségére. Látható, hogy Steven Spielberg és Oliver Stone a filmidő haladtával előszeretettel csökkentik a hálózat méretét azzal, hogy a központi konfliktusra koncentrálnak, és mellőzik a mellékszálakat. Ezzel szemben Quentin Tarantino és David Lynch a filmjeik feléhez közeledve előszeretettel bonyolítják történeteiket új mellékszálakkal és karakterekkel, amelyek a hálózat sűrűségének csökkenését eredményezik.

Az oldalon az egyes filmek hálója is elérhető, és a mozgóképek szerelmesei olyan alkotásokból mazsolázhaznak, mint a 2001: Űrodüsszeia, a Twin Peaks vagy a Ponyvaregény

magnolia_2.jpg

Az fenti képen Paul Thomas Anderson Magnoliája látható, aminek azért látványos a vizuális reprezentációja, mert a karakter és történetvezetése igen sajátos. Az első ránézésre független, majd szép lassan egymásba fonódó történetszálak Wilder szent Lajos király hídjától, Kurosawán át a Bábelig sok alkotót megragadtak már, és a képen látható szociális hálókat rajzolják ki. Az egyes történetszálak és a hozzá kapcsolódó karakterek klasztereket alkotnak, amelyek egy-egy él mentén kapcsolódnak egymáshoz.

Szólj hozzá!

2012.08.28. 10:49 ntwrk.blog

Minden út Baconbe vezet

Az amerikai színész nevét viselő Six Degrees of Kevin Bacon címen hódító játék nem egy szürke házibulit dobott már fel, eredetét azonban kevesen ismerik. Az elméletet azóta természetesen több területen is alkalmazzák, nagy sikerrel.

kb.jpgNem  meglepő módon, unatkozó egyetemisták fejéből pattant ki az öltet, amikor 1994-ben egy felejthető Bacon filmet néztek. Az Afrikai csúcsai messze volt ugyan a mozgókép kvalitatív magaslataitól, arra azonban elégnek bizonyult, hogy elgondolkodtassa a virginiai egyetem hallgatóit, kikkel szerepelt már a vásznon Bacon. A Six Degrees of Kevin Bacon lényege, hogy a színész közös szereplésekkel bármely más Hollywoodi színészhez köthető, hat lépésen belül.

Az elmélet a kilencvenes években szenzációvá nőtte ki magát, még könyvet is írtak róla (a társasjátékról nem is beszélve), az egyetem informatikusai pedig The Oracle Of Bacon címmel online felületet készítettek hozzá. Az oldal az ImDB adatbázisával dolgozik, így mintegy 1.6 millió színész Bacon koefficiense vizsgálható. 

bacon2bacon.jpgAz átlag Bacon koefficiens értéke 2.99, Chuck Norrisé például 2 (Norris 1978-ban A jó fiúk feketében című filmben játszott Anne Archerrel, aki 1980-ban a Hero at large-ban szerepelt Baconnel), de a svéd színészlegenda Max Von Sydow és Charlie Chaplin is csupán 2 lépésre vannak (a kevés hármas számú találat egyike Csányi Sándor volt). Az oldal erősen addiktív jellegét mi sem példázza jobban, mint a Hall of Fame, ami azokról a lelkes felhasználókról emlékezik meg, akik 1996 és 2001 között 7-es vagy afeletti Bacon koefficienseket találtak, ezek után pedig megkönnyebbülve térhettek vissza mindennapi teendőikhez.

A számok természetesen egy nem túl komplex Hollywoodi hálózatot takarnak, ahol több mint ezer színész kapcsolható össze három lépésen belül. Az Oracle készítői például a Connery koefficienset is kiszámolták, amely alapján átlagosan 2.89 lépésben köthetőek a színészek az eredeti James Bondhoz, valamint egy baseball adatbázist is feldolgoztak.

6degreesofseparation.jpg

A matematikai körökben Stanley Milgram nevéhez köthető Kisvilág tulajdonság elméletet Barabási László-Albert alkalmazta elsőként Hollywoodra, de többek között az emberi agy anatómiája is hasonlóképpen épül fel. Ezekben a hálózatokban a pontok többsége kevés kapcsolattal rendelkezik, egyes pontok azonban rengeteggel, ezzel lerövidítve a kapcsolatok hosszúságát, mintegy összekötő kapocsként működve. Az elméletet azóta több területen is sikeresen alkalmazzák, az olyan, első ránézésre kaotikusnak tűnő adathalmazok értelmezésére, mint az internet, vagy a pénzügyi piacok összeomlása. Az elméletet 1967-es megszületése óta nem sokan tesztelték, most azonban két független kutatás is ilyen irányban mozog.

A Columbia Egyetem szociológusai emaileken tesztelik a jelenséget, és demográfiai adatokon vizsgálják az információk áramlását, annak akadályait, illetve a stratégiákat, amiket a résztvevők alkalmaznak az üzenetek továbbítása során. Egy párhuzamos kutatás, amelyet az Ohioi egyetem folytat az internet szociális térképén dolgozik. A tervek szerint ez a kutatás azt vizsgálja, hogyan kapcsolódnak különböző státuszú emberek, és hogyan áramlik az információ a társadalomban, és mik a szociális hálók valódi méretei.

Az eredeti cikk itt olvasható: http://e360.yale.edu/feature/network_theory_a_key_to_unraveling_how_nature_works/2233/

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása