Információ, sajtókapcsolat:

Blau Zsuzsanna
marketing kommunikációs vezető
zsuzsanna.blau@maven7.com
+36 30 210 4830

Friss topikok

Twitter

Kövess minket a Facebookon is!

Hálózatokhoz, hálózatkutatáshoz kapcsolódó információk, tanulmányok.

2012.07.30. 15:58 ntwrk.blog

Barangolók térképe - Az Internet legújabb hálózata

Címkék: blog internet térkép hálózat orosz facebook google maps etr neptun network hálózatkutatás Internet

Egy orosz programozó Ruslan Enikeev valami egészen különlegeset alkotott: az Internet térképét. Az alkalmazás egy olyan forgalom-alapú hálózat, amelyben minden pont egy oldal, és minden oldalváltás egy kapcsolat.

Minél erősebb egy kapcsolat két oldal közt (a felhasználó minél gyakrabban váltott egy adott oldalról egy másikra), annál közelebb kerülnek pontjaik egymáshoz. A kétdimenziós rendszer mintegy 350 millió oldal adataiból dolgozik,196 országból. A pontok nagysága és távolsága mellett színük is információt hordoz, az egy országhoz köthető oldalak azonos árnyalatúra vannak festve. Oroszország piros, Kína sárga, Japán lila, Észak-Amerika pedig világoskék színekben pompázik. A technológiaorientált érdeklődők számára egy fizikai és kvantumfizikai analógia is ismerteti a matematikai módszert, amellyel a térkép operál. Az országok mellett különböző klaszterek is felfedezhetőek, amik tartalmuk alapján alakultak ki.

A „pillanatkép” 2011 végéig dolgozza fel a rendelkezésre álló adatokat. Az alkotó megfogalmazása szerint a projekt célja az volt, hogy „megpróbáljon betekintést nyújtani a hálózat rejtett struktúráiba, rátapintson kolosszális méretére, és rávilágítson arra, ami puszta statisztikákból nem derülne ki.”

 map_1_1.jpg

 

A magyar szekció leglátogatottabb oldalai a Google, az Index, a blog.hu, az Origo és az Iwiw, amelyet 2011-ben még nem hagyott le a Facebook. Érdekes részlet, hogy erős kapcsolat mutatkozik a különböző egyetemek tanulmányi rendszerek (ETR? Neptun), és a humor (demotivalo.hu) illetve a tudományos szórakoztató blogok (sg) között. A leglátogatottabb külföldi honlap az Internet Movie Data Base (röviden Imdb) online filmes adatbázisa volt.

 map_2.JPG

 

A projekt létrejöttét egyébként a Google Maps API és egy orosz reklámügynökség, a Positive Communications kollaborációja segítette, és (egyelőre) nem húzódik mögötte pénzügyi motiváció.
Az érdeklődők az alábbi címen barangolhatják be a virtuális univerzumot.

Szólj hozzá!

2012.07.30. 10:56 ntwrk.blog

Fordítsuk közösen Barabási Albert-László új könyvét! - Közösségi kollaboráció (crowd sourcing)

Korábbi cikkünkben már beszámoltunk arról, hogy Barabási Albert-László és kutatócsoportja új, gyakorlat orientált hálózatkutatás könyvet ír. A könyv első négy fejezete már elérhető a felületen eredeti, angol nyelven. A kötet célja a hálózatkutatás módszereinek és alapfogalmainak bemutatása kezdőknek és haladóknak, diszciplináris korlátok  nélkül. Az élet közeli példákban és adatbázisokban gazdag könyv többek között a Maven7 kutatási eredményeiből is szemezget, de bemutatja azt is, milyen szerepe volt a hálózatoknak a volt iraki diktátor, Szaddam Husszein kézre kerítésében. 

A könyv szerkesztése és publikálása nemében egyedülálló módon, interaktívan történik. A fejezetek folyamatosan egy online felületre kerülnek feltöltésre, ahol a felhasználói feedbackek azonnal beépülhetnek a közös tudásbázisba, vélemények és commentek formájában. Az érdeklődők a készülő kötet mellett további segédanyagokkal is mélyíthetik tudásukat, a felületen ugyanis azok a diák is elérhetőek, amelyeket Barabási Albert-László az anyag oktatása során használt. A social média szerelmesei a Facebookon és a Twitteren is nyomon követhetik a kötet létrejöttét.

crowdsourcing2.jpg

A szerző a közzétételhez hasonlóan, innovatív módon készül megvalósítani a könyv magyar nyelvű megjelenését is. A crowd sourcing, azaz közösségi kollaboráció szellemében megvalósuló projekthez olyan kreatív és kiemelkedő angol nyelvtudással rendelkező fordítókat keresünk, akik az egy próbafordításból álló szűrést követően csatlakoznának a csapatunkhoz. Miben tér el ez a munka bármely más önkéntes pozíciótól? Abban, hogy a tapasztalaton kívül jóval komolyabb referenciákat is bezsebelhetnek a résztvevők:

  • a legmotiváltabb fordítók automatikusan gyakornoki pozíciót nyernek a dinamikusan fejlődő Maven7 Hálózatkutató Zrt.–nél, ahol nemzetközi projektekben vehetnek részt és megismerhetik a hálózatkutatás egyedülálló és innovatív módszereit.
  • a szerzők neveit a kész köteten fordítóként feltüntetik.
  • a projekt presztízsértékéről a szerző impresszív rezuméja gondoskodik: A Northeastern Egyetem és a Harvard Egyetem Orvosi Karának professzora. Bukarestben, majd Budapesten végezte fizika tanulmányait, 1994-ben szerzett doktori fokozatot a Bostoni Egyetemen. Munkája 1999-ben a skálafüggetlen hálózatok felismeréséhez vezetett, megalkotta a Barabási-Albert-modellt, mely leírja a világháló, valamint a komplex anyagcsererendszerek és genetikai rendszerek szerkezetét. Tagja az Amerikai Fizikai Társaságnak, az MTA és az Academia Europaea külső tagja

A könyv első két fejezetét egy kis kedvcsináló gyanánt, gyakornokunk Papp Krisztina már lefordította, mely ide kattintva érhető el!

A felsoroltakért nem kell mást tenni, mint egy fejezetet fordítani a készülő kötetből, amely a próbafordítást követően kerül majd kijelölésre. A jelentkezőket, augusztus 15-ig az alábbi címre várjuk: forditas@maven7.hu. Kérjük, az e-mail tárgya legyen: FORDÍTÁS.

 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása