Információ, sajtókapcsolat:

Blau Zsuzsanna
marketing kommunikációs vezető
zsuzsanna.blau@maven7.com
+36 30 210 4830

Friss topikok

Twitter

Kövess minket a Facebookon is!

Hálózatokhoz, hálózatkutatáshoz kapcsolódó információk, tanulmányok.

2011.02.03. 14:42 ntwrk.blog

Látványos hajózási hálózat

Niels Willems igen érdekes, organikusnak ható vizualizációt készített a holland és belga kikötőkből induló hajók útvonalairól. A haladó hajók pozíciójából készítettek hálózatokat, melyeken jól látszanak a főbb útvonalak, az aránytalanul eloszló forgalom, valamint az olyan potenciális veszélyhelyzetek is, mint a főbb útvonalakon túlságosan lassú tempóval keresztülhaladó hajók. Látszik a különbség továbbá a kereskedelmi és a szervíz célú hajózási útvonalak között.

A teljes cikk, mely igen nagy képeket is tartalmaz, itt olvasható.

 

Szólj hozzá!

2011.02.03. 10:32 ntwrk.blog

Egy dollár útja

A Wheresgeorge.com nevű oldal felhasználói megjelölnek egy egydollárost, majd ha valaki talál egy ilyet és beírja az oldalra, hogy melyiket és hol kapta meg, úgy nyomon követhető a papírpénz mozgása az Egyesült Államokon belül. A pénzek mozgásából következtethetünk az emberi helyváltoztatás hálózatára.

Thiemann és szerzőtársai kutatásuk során arra voltak kiváncsiak, hogy milyen hálózatot alkot e (több mint 11 millió bankjegyből álló) pénzmozgás, valamint arra, hogy e hálózat alapján meghatározhatóak-e az emberi helyváltoztatás által létrejött "valódi" határok, vagyis régiók.

A kutatásról és a létrejött hálózatról itt láthatunk egy videót.

A statisztikai módszerekkel meghatározott határok minden lefuttatásnál kicsit máshol helyezkedtek el, azonban egyes határok gyakran ismétlődtek. Ezen a képen láthatjuk őket, ahol a vastagabb vonalak a gyakrabban meghatározott, tehát "élesebb" határokat jelölik. E határok néha fedik az államhatárokat (pl. Arizona), máskor viszont kettészelnek államokat (pl. Pennsylvania).

Végül pedig nézzünk meg egy képet a hálózatról (rákattintva még nagyobb felbontásban láthatjuk):

Szólj hozzá!

2011.02.01. 13:02 ntwrk.blog

DNS és családi kapcsolatok a bűnüldözésben

Címkék: család hálózat rendőrség dns

Potenciálisan igen hatékony, de személyiségi jogi szempontból annál aggályosabb módszerekkel fogtak el egy amerikai sorozatgyilkost. Eredetileg az öccsét fogták el egy ettől független ügy kapcsán, és DNS mintát vettek tőle. Ezt a mintát hasonlították össze egy adatbázisban az összes keresett bűnözőtől szerzett DNS mintákkal, és kiderült, hogy a férfi génjei nagy hasonlítanak azokra a génekre, melyeket az említett sorozatgyilkos hagyott maga után.

A rendőrök ezután felrajzolták a férfi családi hálózatát, és elkezdték megfigyelni (többek között?) a férfi testvérét. Egy eldobott pizzaszeletből vett DNS mintából kiderült, hogy az őrizetbe vett férfi bátyja a "Grim Sleeper" elnevezésű sorozatgyilkos, akit ezután el is fogtak.

Amennyiben minden bűntettnél, ahol ez lehetséges, vesznek DNS mintákat, és ezeket egységes adatbázisban rögzítik, valamint minden elkövetőtől (akár kisebb bűntények esetében is) vesznek DNS mintát, úgy igen sok elkövetőt lehetne megtalálni. A dolog logikája az, hogy az elkövető családtagjai, hasonló életkörülményekből (vagy akár génekből) következően nagyobb eséllyel lesznek szintén bűnözők.

Sokakat zavarhat az ilyen módszerek használata, ugyanis ebből kifolyólag egy sor teljesen ártatlan embert követ és figyel meg a rendőrség.

Egy, a módszerről szóló cikk olvasható itt.

Rendőrségi tudósítás (videó) itt.

Szólj hozzá!

2011.02.01. 12:23 ntwrk.blog

Növényi hatékonyság: levelek érhálózata

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy minden levélnek hasonló erezete van. Ha azonban közelebbről vesszük őket szemügyre, látni fogjuk, hogy anyagcsere hálózaataik különbözőek. Egyes növények, mint például a ginkgo biloba (páfrányfenyő) leveleinek érhálózatában nincsenek hurkok. Vagyis minden sejthez egyetlen ér juttatja el a tápanyagot. Ha a levelet sérülés éri, úgy jelentős része elesik a tápanyagtól és elszárad.

Ez a videó mutatja, hogy mi történik a ginkgo biloba fa levelével, a sérülés éri (zöld pont).

Más növények leveleinek érhálózatában hurkokat találunk, vagyis sok ér visszakapcsolódik ahhoz a nagyobb érhez, melyből kinőtt. Sérülés esetén (pl. ha egy rovar rágta meg a levelet) ez igen hasznos, így ugyanis minden sejtnek több ér szállít tápanyagot, és ha egyikük elvész, még mindig van tartalék.

Ezen a videón láthatjuk, hogy a levél főerének sérülése ellenére a levél összes sejtjéhez el tud jutni a tápanyag, vagyis az okozott kár minimalizálható.

Hasonló érhálózat található az emberi szemben is, feltehetőleg hasonló "megfontolásból".

 

Szólj hozzá!

2011.02.01. 11:50 ntwrk.blog

A blog ismét beindul!

Üdvözöljük a blog régi és új olvasóit! A blog hosszú szünet után ismét beindul, így rendszeres bejegyzések várhatóak a hálózatkutatás fejleményeiről és érdekességeiről.

Jó olvasást, jó szórakozást!

- Maven Seven

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása