Információ, sajtókapcsolat:

Blau Zsuzsanna
marketing kommunikációs vezető
zsuzsanna.blau@maven7.com
+36 30 210 4830

Friss topikok

Twitter

Kövess minket a Facebookon is!

Hálózatokhoz, hálózatkutatáshoz kapcsolódó információk, tanulmányok.

2012.10.04. 11:42 ntwrk.blog

A CNN jelentése egy orosz cyber csapásról - világméretű hálózati katasztrófa

2010 februárjában a kábelcsatorna Wolf Blitzer vezetésével egy Amerikát érő támadás szimulációját futtatta le élő adásban. A „We were warned – Cyber shockwave” 90 percben mutatta be, hogyan reagálna a kormány egy ilyen jellegű katasztrófára.

Az Orson Welles féle Világok Harca tömegpánik elkerülése végett a CNN többször nyomatékosította, csupán szimulációról van szó, a felvázolt szituáció azonban igen valósághű. A balszerencsés szcenárióban egy ’March Madness’ nevű, orosz eredetű vírus kezd adatokat lopni az okostelefonokról. A bug egy letölthető applikáción keresztül fertőz, és nem sokkal a telefonokat követően átterjed a számítógépekre is. Ezek után leállítja a kommunikációs csatornákat, amelyek miatt leáll az energiaellátás, az áramszünet következtében pedig leáll a közlekedés, és a kórházaknak is csak 12 órájuk marad a tartalékgenerátorokkal. Az amerikai kormány tehetetlen, és a szituáció az elnök statáriumába torkollik.

A műsor kilenc részben a YouTube-on is elérhető, írott változatát pedig a CNN honlapján olvashatjátok.

A stúdió a ’War Room’, vagyis a háborús szoba bemutatására törekedett, ahol az amerikai elnök szakértőktől kap tanácsot, majd dönt (a szoba egyik legszebb mozgóképes reprezentációja Stanley Kubrick Dr. Stangelove című filmjében látható). A kerekasztal olyan résztvevőkből állt, mint Michael Hayden tábornok, a CIA volt igazgaztója, valamint titkosszolgálati és nemzetvédelmi szakértőkből és tanácsadókból.

Az eseményt a Bipartisan Policy Center alapítvány rendezte, jelentősége azonban túlmutat a politikai döntéshozó mechanizmus működésén. A különböző rendszerek dominószerű bedőlését már korábbi cikkünkben is bemutattuk, ahol az élelmiszerellátáson keresztül terjedt egy hipotetikus vírus. Egy adott ország informatikai rendszere hasonló módon képez láncszemet az interdependens hálózatok rendszerében, ahol egy gyenge pont az egész hálózat bedőléséhez vezethet. 2010-ben Bostoni kutatók publikáltak elsőként az összefüggő hálózatok rendszeréről a Nature hasábjain. Ezek sajátossága, hogy egy pont hibája az egyik hálózatban az összes többi leállásához vezethet, minél nagyobb a hálózat kiterjedése tehát, a rendszer annál sebezhetőbbé válik.

Még többet olvashattok a hálózatok hálózatáról a ScienceNews-on!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://network.blog.hu/api/trackback/id/tr984819487

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása