Manapság már nem csodálkozik el az ember, ha azt hallja milyen újabb érdekes területeket hódít meg magának a hálózatkutatás, mint elemzési módszer. És bár sok cikket olvastam már a témában, erre azért nem számítottam!
Az UCSD Antiviral Research Center munkatársai a partnerválasztási szokásokat próbálta feltérképezni. Vizsgálatukat arra a tényre hegyezték ki, hogy az ismerkedésekre választott helyszínek – szórakozóhelyek, klubok - milyen szereppel bírnak a nemi úton terjedő kellemetlenségek szempontjából.
Ezek körül a helyek körül létrejövő szexuális hálózatokban elemezték a nemi úton terjedő betegségek „útvonalát”, méghozzá úgy, hogy a hagyományos vizsgálatoktól eltérően nem csak az emberek közötti kapcsolati vonalakat jelenítették meg a hálózatban, hanem belevették az elemzésbe a különböző - vizsgált - helyszíneket is. Az így kapott hálózatokat - itt persze elmélázik az ember, vajon hogyan nézhet ki a saját, és az ismerősei által kirajzolódó kapcsolati háló… - matematikai, majd szimulációs modellekkel elemezték, pontosabb képet kapva a megfertőződés esélyeiről az adott „csoportban”, így elérhetővé téve a veszélyeztetetteket, akiket ez által meg lehet óvni az esetleges betegségektől. És itt nem csak a rövidebb lefolyású betegségek „megúszásáról” van szó, hiszen ne felejtsük el, hogy az olyan végzetes betegség, mint az AIDS is nemi úton terjed.
Tehát egy újabb fegyver kerül a kezünkbe a hálózatkutatásnak köszönhetően, ha nem is a gyógyításra, de a megfékezésére mindenképpen! Mert ugye, ha rólam van szó, akkor inkább elkerülöm… van, aki másként gondolja?