A Wikipedia Magyarországhoz kapcsolódó oldalaink hálózati elemzése
Az internet használat terjedésével a világhálón elérhető tartalmak egyfajta lenyomatát adják a társadalomban megjelenő témáknak, kérdéseknek. A legtöbb ember ma már tudja, hogy ha meg akarja tudni, hogy hol van a környéken a legjobb olasz étterem vagy a tárgyalópartneréről szeretné kideríteni, hogy melyik tenisz klub tagja, ennek a legegyszerűbb és leggyorsabb módja, ha rákeres a Google-ben az adott kulcsszóra, névre. Aki használta már a Google-t, talán észrevette, hogy az első tíz találat között nagyon gyakran szerepelnek wikipedia.org domain nevű oldalak.
A Wikipedia egy olyan, speciális internetes közösségi enciklopédia, amelyet több mint 75.000 ember szerkeszt és, amely több mint 10.000.000 szócikket tartalmaz 250 nyelven (a 10 milliomodik bejegyzést éppen egy magyar művelődéstörténész töltötte fel!). Az oldalak tartalma folyamatosan bővül és frissül, hiszen a szócikkeket bárki szerkesztheti, kiegészítheti, módosíthatja. Ebből adódóan nem csak a világ legaktualizáltabb enciklopédiája a Wikipedia, de az oldalak (témák) száma is hihetetlen mértékben növekszik. Pár hónappal ezelőtt az Indexen olvastam az (akkor még) friss hírt, miszerint a magyar futball válogatott élére Erwin Koemant nevezték ki. A nevére azonnal rákeresve az angol nyelvű Wikipediaban már az volt olvasható, hogy május 1-től a magyar válogatott szövetségi kapitánya.
Mindez egyben azt is jelenti, hogy a Wikipedia egy különös reprezentációja az embereket foglalkoztató témáknak, tartalmaknak, eseményeknek, híres embereknek. Egy Wikipedia bejegyzés látogatottsága nagymértékben függ attól, hogy az adott időszakban az adott téma mennyire volt fontos az emberek számára. Az angol nyelvű Wikipedia februári látogatottsági adatait böngészve láthatjuk, hogy – nem meglepő módon – Barack Obama amerikai demokrata elnök jelölt aspiráns szócikke az egyik leglátogatottabb oldal. Rögtön Obama-t követi a sorban a „Valentin nap” bejegyzés, amelyet szintén nem véletlenül töltöttek le februárban több mint 2 millióan (Valentin Nap feb. 14.)…
Az angol nyelvű Wikipedia oldalak közötti kapcsolatokat, az szócikkek látogatottságát és frissítési gyakoriságát elemezve láthatóvá válik, hogy a különböző témák hogyan kapcsolódnak egymáshoz, és hogy egy adott időszakban az angol nyelvű társadalmakban mik voltak a kiemelt témák.
Az alábbiakban bemutatunk néhány példát, amelyen keresztül képet kaphatunk arról, hogy Magyarország, illetve a magyar témák, hogyan jelennek meg a legnagyobb internetes enciklopédiában. A következő adatokat vizsgáltuk:
• A magyar(ország) kategóriák alá tartozó oldalak…
• hivatkozási hálózatát.
• látogatottsági adatokat.
• magyar nyelvű Wikipediababan a szerkesztési adatokat.
„Magyarország” látogatottsága
Megnéztük, hogy a Wikipediás látogatottsági adatok tekintetében Magyarország hányadik helyen áll az országok rangsorában 2008. februári adatok alapján (1. táblázat). Február hónapban az Egyesült Államok bejegyzést látogatták a legtöbben, ami nem meglepő, mint ahogy az sem, hogy Kosovo szócikkét közel ugyanannyian, hiszen Kosovo függetlensége kiemelt fontosságú nemzetközi politikai kérdés volt ebben az időszakban. Magyarország 58-ik az országok rangsorában megelőzve olyan országokat, mint pl. Portugália vagy Taiwan.
1. táblázat
Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor hivatkozási hálózatai
Megnéztük, hogy Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor Wikipedia oldaláról hova mutatnak linkek, illetve mely oldalakról hivatkoznak az oldalaikra. Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor kapcsolatrendszerének elemzéséből láthatóvá válik, hogy az ellenzéki pártelnök oldala több hagyományos jobboldali értékekhez és ideológiákhoz kötődő oldalakkal – Trianon, 56’os forradalom, hunok, terror háza, stb.), – van kapcsolatban, míg Gyurcsány hivatkozási hálózatában alig vannak "balos hívószavak", inkább személyek, helyszínek és események találhatók.
1. ábra
Gyurcsány Ferenc oldalára, vagy oldaláról kifelé mutató hivatkozások hálózata.
2. ábra
Orbán Viktor oldalára, vagy oldaláról kifelé mutató hivatkozások hálózata.
Magyar sakkozók hálózata
A magyar élő emberek hivatkozási hálózatában megfigyelhetünk egy érdekes al-gráfot, amely a magyar sakkozók oldalai közötti linkeket tartalmazzák. Portisch Lajos magyar sakktörténetben betöltött kiemelt szerepe a hálózat alapján is jól látható, a legtöbb hivatkozási kapcsolattal rendelkezik. Emellett a Polgár család tagjai közötti sűrű hivatkozási kapcsolat sem meglepő, hiszen a családon belül mindenki mindenkivel „kapcsolatban van” természetesen.
A legnagyobb azonosított közösség
Az élő emberek oldalai közötti hivatkozási csoportok megtalálására az ELTE biológiai fizikai munkacsoportjának a munkatársai által kidolgozott Cfinder programot alkalmaztuk. Ez alapján a legnagyobb közösség a 4-ik ábrán látható. Először nem tudtuk mire vélni, hogy ennyi ismeretlen és idegen hangzású név hogy kerülhetett bele a legnagyobb közösségbe. A nevekre rákeresve a Wikipediababan meglepetéssel tapasztaltuk, hogy az ismeretlen nevek magyar pornó színésznőket takarnak… Ezek szerint valóban pornó nagyhatalom vagyunk!
A hálózatok sokat segíthetnek, hogy megértsünk bizonyos témák, tartalmak közötti kapcsolatokat, összefüggéseket. A módszer jellegéből adódóan sokrétű kérdésekre kaphatunk választ a politikusokhoz kapcsolható témáktól kezdve, a pornó színésznők jelentőségén át arról, hogy milyen kép alakulhat ki valakiben Magyarországról, ha az angol nyelvű Wikipediaban magyar témák között böngészik.